wtorek, 13 marca 2012

Mechanizm otyłości został wyjaśniony

Małe, włoskowate wypustki występujące na powierzchni wszystkich komórek kręgowców mają wpływ na apetyt. Ostatnie badania dowodzą, że na powierzchni tych struktur znajdują się białka reagujące na hormony regulujące apetyt, ale wyniki badan dowodzą, że mechanizm ten jest inny niż dotąd myśleliśmy.

Osoby cierpiące na syndrom Bardet-Biedla, rzadką chorobę genetyczną, posiadają wadliwe geny odpowiedzialne za budowę wypustek występujących na powierzchni komórek. Charakterystycznym objawem tej choroby jest otyłość. Idąc tą drogą naukowcy postanowili uszkodzić te same geny u myszy i sprawdzić jaki to ma wpływ na te zwierzęta.

Wcześniejsze badania wykazały, że wypustki występujące na komórkach kręgowców działają jak anteny, dzięki czemu odbierają sygnały z układu nerwowego hamujące apetyt. Hormonem odpowiedzialnym za tłumienie apetytu okazała się być leptyna. Najnowsze wyniki badan dowodzą jednak, że mechanizm jest inny. W rzeczywistości w wypustkach znajduje sie białko MCHR1 reagujące na hormon, który stymuluje, a nie jak dotąd sądzono, hamuje apetyt.

Myszy karmione masłem orzechowym zawierającym lek hamujący białko MCHR1 i posiadające prawidłowo funkcjonujące wypustki, utrzymywały prawidłową masę ciała. Tymczasem myszy z uszkodzonymi wypustkami traciły na wadze.
przedruk z:
http://ciekawe.onet.pl/aktualnosci/mechanizm-otylosci-zostal-wyjasniony,1,4989354,artykul.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz